Giorgia Meloni | fot. Vox España | Domena Publiczna

We wrześniowych wyborach we Włoszech w cuglach wygrała tamtejsza prawica – trzy ugrupowania, pod przewodnictwem Mateo Salviniego, Silvio Berlusconiego oraz Giorgii Meloni. Ta ostatnia jest największą niespodzianką tegorocznej elekcji, gdyż jej ugrupowanie – Bracia Włosi – uzyskało większe poparcie, niż koalicjanci razem wzięci. W czasie swojego przemówienia z okazji festynu „Viva22” w Madrycie Meloni mówiła m.in. o Polsce. „Niech żyje Europa patriotów” – mówiła prawdopodobnie przyszła włoska premier.

„W najbliższych dniach przekształcimy idee w konkretną politykę rządu, tak jak robią to już nasi przyjaciele z Republiki Czeskiej, Polski i – jak mam nadzieję – szybko zaczną to robić nasi szwedzcy przyjaciele, jak będą to kontynuować nasi łotewscy przyjaciele i, mam nadzieję, przypadnie to w przyszłym roku i Vox [hiszpańska partia prawicowa – przyp. red.] – powiedziała Giorgia Meloni, cytowana przez „Polską Agencję Prasową”.

W typowym dla Meloni emocjonalnym wystąpieniu, polityk mówiła o przezwyciężeniu deprecjonowania wizerunku jej partii, powołując się na zagraniczne, partyjne sojusze z hiszpańskim Vox. „Wytrzymaliśmy do dzisiaj kłamstwa i próby podzielenia nas. We Włoszech wykorzystują sojusz z Vox, by określić nas jako tych, którzy nie mogą kandydować w wyborach, tak jak w Hiszpanii używają sojusz z Braćmi Włochami, by was przedstawić jako tych, którzy nie mogą kandydować” – mówiła Meloni.

Giorgia Meloni przedstawiła swoje stanowisko w kwestii wojny na Ukrainie

„Kiedy nas się słucha, można zrozumieć, że jesteśmy wszystkim, ale nie potworami. Wspólna droga będzie piękna. Ja to wiem, a wy musicie w to wierzyć” – mówiła zwyciężczyni wrześniowych wyborów we Włoszech, cytowana przez „PAP”.

Obok nieustannego podkreślania nurtu prawicowego jej ugrupowania, Meloni zapowiedziała jednak, że jej rząd będzie współpracował z różnymi formacjami, rządzącymi w Europie. „Tylko w ten sposób osiągniemy cel, jakim jest to, by Europa stała się politycznym gigantem, o jakim marzyliśmy, a nie gigantem biurokratycznym, jaki widzimy” – powiedziała.

„Ale jako przewodnicząca Braci Włochów i Europejskich Konserwatystów i Reformatorów będę działała na rzecz tego, by nasza frakcja pokazała skuteczność swoich idei, wygrała wybory i zdobyła władzę w każdym kraju” – dodała Meloni.

W swoim przesłaniu Giorgia Meloni nazwała rosyjską agresję i aneksję czterech ukraińskich regionów, jako „niedopuszczalną”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę