Wczoraj wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wprowadzenia w niedzielę żałoby narodowej w związku ze śmiercią górników, którzy zginęli w katastrofie górniczej w czeskiej Karwinie.

Do tragedii doszło w czwartek w godzinach popołudniowych. Górnicy byli 800 metrów pod ziemią. Zginęło 13 osób, 12 Polaków i Czech. 10 osób odniosło rany, z czego trzech trafiło do szpitali. Jedna osoba jest w stanie ciężkim.

Prezydent Andrzej Duda po konsultacji z premierem Mateuszem Morawieckim postanowił, że niedziela zostanie ogłoszona dniem żałoby narodowej. – Mam nadzieję, że w całym kraju zostanie uczczona przynajmniej minutą ciszy pamięć naszych rodaków, którzy zginęli w kopalni w Karwinie – zaznaczał prezydent.

– W związku z tragicznym wydarzeniem w czeskiej Kopalni Węgla Kamiennego CSM Stonava w pobliżu Karwiny w dniu 20 grudnia 2018 r. zarządzam wprowadzenie żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 23 grudnia 2018 r. – głosi rozporządzenie.

– Jednostki publicznej radiofonii i telewizji, nadawcy koncesjonowani oraz redakcje dzienników i czasopism uwzględniają w czasie trwania żałoby narodowej potrzebę uczczenia pamięci górników – ofiar tragicznego wydarzenia – można przeczytać dalej.

Zbigniew Ziobro chce wyjaśnić, dlaczego zginęło 12 polskich górników i dlaczego doszło do wybuchu metanu. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny wydał polecenie, by zwrócić się do strony czeskiej w celu powołania polsko-czeskiego zespołu dochodzeniowo-śledczego prokuratorów.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!