Fot. Wikimedia Commons/Biało-zielony/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Internationa

– Niemiecka sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołącza do firm handlowych, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedziele niehandlowe. Za zachodnią granicą nie mogą handlować, niedziela jest chroniona konstytucją. U nas omijają prawo – oświadczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas pielgrzymki w Piekarach Śląskich.

Kaufland przed weekendem ogłosił, że wprowadza w swoich sklepach usługi pocztowe, co sprawi, że sklepy sieci będą mogły być otwarte w niedziele. Wywołało to lawinę komentarzy zwolenników i przeciwników niedzielnego handlu. Decyzję Kauflandu krytykują już związki zawodowe, a także szczecińska radna Prawa i Sprawiedliwości.

Wcześniej na podobny ruch zdecydowała się sieć sklepów Polomarket. Dzięki umowie z Ruchem, która zamieniła lokal handlowy w placówkę pocztową, sklepy mogły być otwarte również w niedziele. Nie jest wykluczone, że w przyszłości pozostałe sieci też zdecydują się na podobne kroki.

Z tej samej furtki prawnej korzystają sklepy sieci Żabka, które niemal od momentu wprowadzenia zakazu handlu pozostają otwarte w niedziele, właśnie dzięki usługom pocztowym.

W ocenie Skworca Kościół nie może w takich sprawach milczeć, zwłaszcza w Piekarach Śląskich, gdzie zrodziło się hasło: „Niedziela jest Boża i nasza”. Zdaniem duchownego na zakazie handlu oprócz sprzedawców i kasjerek korzystają także tysiące rodzin, które „mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę