Fot. Wikimedia Commons//Kjetil Ree/CC-BY-SA-3.0

Amerykański stan Arizona będzie stosował gaz Cyklon B do wykonywania wyroków śmierci. Podczas II wojny światowej Niemcy mordowali nim więźniów obozów koncentracyjnych. Środek ten stał się jednym z symboli ludobójstwa i Holokaustu dokonywanego przez III Rzeszę.

O sprawie poinformował brytyjski „The Guardian”, który ujawnił, że stan w zeszłym roku kupił składniki do wykonania cyjanowodoru, którego nazwą handlową jest właśnie Cyklon B.  „Stan Arizona szykuje się do tego, by wykonywać wyroki śmierci za pomocą cyjanowodoru, tego samego śmiertelnego gazu, którego używano w Auschwitz”, napisano w artykule.

Dziennikarze „Guardiana” ustalili ponadto, że Arizona za sumę 1,5 mld dolarów kupiła środek uspokajający o nazwie pentobarbital, który jest stosowany do egzekucji więźniów. Miano również wyremontować nieużywaną od 22 lat komorę gazową z 1949 roku.

Wykonywanie kary śmierci wstrzymano w Arizonie w 2014 roku w konsekwencji źle wykonanego śmiertelnego zastrzyku. Obecnie na karę tę czeka 15 osadzonych w więzieniach, a rządzący stanem Republikanie dążą do jak najszybszego wznowienia wykonywania tej kary.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę