Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie agencji dpa przez instytut badania opinii społecznej YouGov, Niemcy są zdecydowanie przeciwni wypłaceniu Polsce i Grecji reparacji wojennych.

Z badania wynika, że aż 68 proc. badanych uważa, że kwestia reparacji została już rozwiązana i rząd niemiecki nie powinien więcej wracać do tego tematu. Jedynie 7 proc. spytanych przez YouGov uznało, że Berlin powinien podjąć negocjacje z Polską i Grecją dotyczące wypłaty odszkodowań.

Zdaniem 11 proc. respondentów sprawa wypłaty reperacji wojennych przez Niemcy dla obu państw powinna zostać rozstrzygnięta przez trybunał międzynarodowy.

Wyniki sondażu są zbieżne z punktem widzenia władz w Berlinie. Kilka tygodni temu szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w rozmowie z portalem wp.pl jednoznacznie stwierdził, że Niemcy uważają temat reparacji dla Polski za zakończony.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z niemieckim regionalnym dziennikiem „Westdeutsche Allgemeine Zeitung” podkreślił, że Polska nie odstąpi od żądania otrzymania odszkodowań za zniszczenia i straty wojenne.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę