W Niemczech gwałtownie rośnie antysemityzm, co zresztą potwierdzają oficjalne statystyki. Doszło do tego, że niedawno pełnomocnik rządu ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzegł wyznawców judaizmu przed nakładaniem jarmułek w miejscach publicznych.

– Czasami na ulicy, przy której mieszkam, robi się korek. Raz trzej wyglądający na Arabów mężczyźni wysiedli z samochodu, zaczęli pluć i obrażać mnie, mówiąc: „Ty brudny Żydzie. Zadźgamy cię” – opowiadał swoje przeżycia rozgłośni Deutsche Welle mieszkający w Berlinie Żyd David Perl. Jak dodał, ze względu na antysemickie nastroje od pewnego czasu jarmułkę i sznur nosi tylko w synagodze. Na ulicy chowa je do kieszeni lub torby, gdyż nie czuje się bezpiecznie.

Zmianę w nastawieniu Niemców do osób pochodzenia żydowskiego dostrzega również ekspert ds. ekstremizmu Hajo Funke.  – Ludzie, którzy kiedyś spokojnie trzymali się z boku, teraz zaczynają się buntować, dlatego musimy działać zdecydowanie wobec przestępstw z nienawiści – podkreślił w rozmowie z Deutsche Welle.

Z najnowszych statystyk wynika, że liczba antysemickich przestępstw wzrosła w Niemczech z ok. 1500 w 2017 roku do prawie 1800 rok później. Czyli o niemal 20 proc.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę