Takiego wyroku w Niemczech jeszcze nie było. Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że telewizja ZDF musi przeprosić byłego więźnia KL Auschwitz Karola Tenderę za sformułowanie „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”.

Sprawa najpierw toczyła się przed Sądem Apelacyjnym w Krakowie, który nakazał niemieckiej stacji umieścić przeprosiny za użycie sformułowania „polskie obozy” na stronie głównej serwisu internetowego ZDF. Telewizja zamieściła przeprosiny, jednak nie w miejscu, które wskazał krakowski sąd, a na mniej widocznej zakładce portalu.

W związku z tym w sierpniu 2017 roku pełnomocnicy Tendery skierowali do sądu w Koblencji pismo procesowe. Zdaniem prawników nie został wykonany wyrok z Sądu Apelacyjnego w Krakowie, dlatego że przeprosiny znalazły się nie tylko jedynie na odnośniku głównej strony ZDF, ale miały też napis w języku niemieckim „Przeprosiny Karola Tendery”, po którego kliknięciu ukazywał się materiał umniejszający winę ZDF i przypisujący ją francusko-niemieckiej stacji ARTE. Dopiero dalej pojawiała się grafika z właściwym tekstem przeprosin.

Według pełnomocników Tendery spowodowało to, że przeprosin nie można było wyszukać przez wyszukiwarki internetowe. Dlatego też w styczniu do ZDF zostało wysłane wezwanie do wykonania wyroku krakowskiego sądu. ZDF odmówiła, motywując to ograniczeniami technicznymi i graficznymi. Sprawa trafiła do sądu w Moguncji, a potem do Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji, który przyznał ostatecznie rację pełnomocnikom byłego więźnia KL Auschwitz.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna