Broń
Fot. Policja Włodawa

Do niezwykłego odkrycia doszło w Jeziorze Białym, w którym członkowie Stowarzyszenia Odkrywców Ziemi Włodawskiej znaleźli karabin typu Mauser. Pierwsze ekspertyzy wskazują, że broń może mieć ponad 100 lat.

Aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa z włodawskiej policji przekazała, że w środowe popołudnie mieszkaniec Włodawy udał się nad jezioro Białe w celu poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków. W pewnym momencie zauważył unoszącą się na wodzie broń.

Jak się okazało, był to karabin typu Mauser. Najprawdopodobniej nie jest to jednak pamiątka z czasów II wojny światowej – tak przynajmniej twierdzą członkowie Stowarzyszenia Odkrywców Ziemi Włodawskiej.

– Dzisiaj uzbrojeni w „wykrywki” i magnesy neodymowe weszliśmy do wody. Po około godzinie UDAŁO SIĘ!!! Informacja była prawdziwa, znaleźliśmy i wydobyliśmy karabin Mauser 98/GEWEHR 98 — czytamy we wpisie stowarzyszenia.

Członkowie twierdzą, że karabin może być pamiątką po walkach z 1920 roku, kiedy to tego typu broń znajdowała się na wyposażeniu polskiej armii. Póki co karabin jest zabezpieczony przez policję, a w przyszłości może trafić do Izby Pamięci Ziemi Włodawskiej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę