Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w trakcie rozmowy z Polsat News oświadczył, że w słowach i deklaracjach polskich rządzących „niewiele można znaleźć prawdziwych informacji”.

W ten sposób były premier skomentował szczyt klimatyczny w Katowicach. Stwierdził ponadto, że w sprawie emisji CO2 przez Polskę „pomiary są bezwzględne”. „Nie mam ochoty zwracać zbyt dużej uwagi na słowa i deklaracje szczególnie dzisiaj rządzących, bo niewiele tam można znaleźć prawdziwych informacji” – powiedział szef Rady Europejskiej, który w niedziele odebrał za „zasługi w polityce europejskiej” i „wkład w europejską debatę o wartościach” tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie.

Jak zapowiedział dziennikarzom Polsat News, jego wystąpienie podczas uroczystości dotyczyło „jak bardzo dzisiejszy świat jest zagrożony kłamstwem w przestrzeni publicznej”. „Przywrócenie jakiejś elementarnej prawdy w polityce wydaje się rzeczą bardzo pilną. Dedykuję to też wszystkim, nie tylko premierowi Morawieckiemu” – oświadczył Donald Tusk.

Były premier odniósł się też do sobotniej konwencji PiS pod hasłem „Polska sercem Europy”. Szef Rady Europejskiej powiedział, że jego pragnieniem jest, aby „Polska stała się płucami Europy, nie sercem”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!