REKLAMA

REKLAMA

Na całym świecie dzieci w wieku od 5 do 17 lat wykorzystywane są do niewolniczej pracy. Jest ich 168 milionów – tak wynika z najnowszych szacunków UNICEF. Najwięcej dzieci pracujących jest w Afryce – aż 40% nieletnich w wieku od 5 do 14 lat jest zatrudniana do pracy.

Pomimo że niewolnictwo nieletnich jest zabronione we wszystkich krajach między innymi Powszechną Deklaracją Praw Człowieka czy Międzynarodową Konwencją o Prawach Dziecka, to w dalszym ciągu wiele krajów tego nie przestrzega i dzieci wykorzystywane są do pracy. Najgorsze jest jednak to, że liczba wykorzystywanych dzieci wciąż rośnie, zwłaszcza w krajach trzeciego Świata.

REKLAMA

Nieletni zmuszani są do niewolniczej pracy w zależności od wieku, sprawności, płci. Wykorzystywani są do różnych zajęć – pracują w zakładach przemysłowych, w kopalniach, rolnictwie i jako pomoc domowa. Niestety dzieci zajmują się także żebractwem i sprzedawaniem narkotyków. Wielu chłopców wykorzystywanych jest przy budowach i połowie ryb. Wielu katorżniczą pracę przypłaca zdrowiem – zatruciami, deformacjami ciała, chorobami, a często także śmiercią.

Dane UNICEF przedstawiają, że wiele dziewczynek zmuszanych jest także do prostytucji. W dalszym ciągu tysiące chłopców i dziewcząt rekrutowanych zostaje do wojska i służą jako pełnoprawni żołnierze. Każdego roku przez miny ginie nawet 9 tysięcy dzieci. Niektóre maluchy służące w wojsku nie mają nawet 10 lat.

REKLAMA

REKLAMA