W trakcie orędzia wygłoszonego w Moskwie Władimir Putin powiedział że „Rosja dysponuje nowym pociskiem manewrującym z napędem atomowym, który ma nieograniczony zasięg i może ominąć każdy system obrony przeciwrakietowej”.

Rosyjski prezydent poinformował o tym opinię publiczną występując przed rosyjskimi gubernatorami, urzędnikami państwowymi oraz parlamentarzystami. W opinii agencji prasowej Reuters przemówienie nosiło miano jednego z najbardziej wojowniczych od lat, ponieważ spora jego część była właśnie poświęcona obronnemu potencjałowi Federacji Rosyjskiej.

Oprócz tego Putin wskazał także na inne nowości, które posiada obecnie arsenał rosyjski. Mają to być podwodne drony przenoszące głowice nuklearne, broń laserowa oraz międzykontynentalna rakieta balistyczna. Całość przemówienia była wzbogacona materiałami filmowymi pokazującymi możliwości nowoczesnego uzbrojenia.

Zdaniem przywódcy rosyjskiego dokonany ostatnio w przemyśle obronnym Rosji postęp technologiczny pozostawia daleko w tyle wojska NATO. W tym kontekście zdaniem Putina amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej przenoszone ostatnio blisko granicy rosyjskich będą w razie konfrontacji bezużyteczne.

Jak podaje Reuters, Putin stwierdził również, że nuklearny atak skierowany w któregokolwiek z sojuszników rosyjskich będzie potraktowany tak samo jak atak na samą Federacją Rosyjską. To z kolei spotka się z bardzo szybką reakcją. – Nasza odpowiedź będzie natychmiastowa. Nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości – powiedział Putin.

Wg rosyjskich sondaży, podczas kolejnych wyborów prezydenckich (18 marca) szanse Władimira Putina na zwycięstwo są największe.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę