Krakowska policja wszczęła dochodzenie w sprawie oblania przez nieznanych sprawców czerwoną farbą pomnika majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”. Dewastację monumentu znajdującego się w Parku Jordana zauważono po południu 30 kwietnia.

– To celowe działanie polityczne. Komuś zależało na tym, żeby pomnik pozostał jak najdłużej uszkodzony. Zaczyna się długi weekend, kiedy służby miejskie nie pracują w normalnym trybie i kiedy bardzo wiele osób odwiedza park – ocenił zajście Kazimierza Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana. – Warstwa czerwonej farby jest bardzo gruba, a co gorsza, spłynęła na wykonany z piaskowca postument i może być bardzo trudna do usunięcia – dodał.

Pomnik majora Zygmunta Szendzielarza stoi w parkowej Galerii Wielkich Polaków XX wieku od 2015 roku. Zniszczenie popiersia „Łupaszki” to nie pierwszy akt wandalizmu, do jakiego doszło w Parku Jordana w Krakowie. W przeszłości dewastowane były pomniki Danuty Siedzikówny „Inki” oraz generała Ryszarda Kuklińskiego.

Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszko” był dowódcą V Wileńskiej Brygady AK. W czerwcu 1948 roku został aresztowany i w procesie byłych członków Okręgu Wileńskiego AK skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę