W piątek (11.12) o zmierzchu w na placu św. Piotra w Watykanie setki lampek rozbłysnęło na nowo postawionej choince, którą przywieziono ze Słowenii. Odsłonięto również niepowtarzalną szopkę, Znajdują się w niej imponujące figurki z ceramiki. Ze względu na pandemię, przedświąteczna ceremonia była skromna i odbyła się z zachowaniem rygoru sanitarnego. Na placu św. Piotra było też mniej ludzi niż dotychczas.

W Watykanie, oprócz ogromnej choinki, uwagę przyciąga szopka o powierzchni około 125 metrów kwadratowych. Ceramiczne figury, które w niej umieszczono zostały stworzone przez artystów z Castelli w Abruzji. Rzeźby wykonywano w latach 1965-1975. Zresztą, szopkę tę już wcześniej pokazywano w Rzymie, a także w Betlejem i Jerozolimie. Gigantyczne świąteczne drzewo, które niedawno postawiono w Watykanie, zostało sprowadzone z południowo-wschodniej Słowenii. Ma aż 28 metrów wysokości, waży 7 ton, natomiast obwód gałęzi u podłoża wynosi ponad 70 metrów. Region, z którego przywieziono świerk, szczyci się czystą naturą, a 90% jego obszaru tworzą lasy.

Papież Franciszek rano ugościł darczyńców choinki i szopki, które to określił „ikonami” Świąt Bożego Narodzenia. Papież oznajmił także, że Święta Bożego Narodzenia przywołują nam myśl to, że Pan Jezus jest naszym szczęściem, pokojem, pocieszeniem i naszą potęgą. Jednak, aby zdobyć te wszystkie dary miłosierdzia, trzeba poczuć się skromnym, pokornym i małym, jak istoty ze żłóbka. Również w czasie przyszłych Świąt Bożego Narodzenia, wśród bólu pandemii, bezsilny i mały Jezus jest symbolem podarowanym światu przez Boga – powiedział Papież. Franciszek dodał, że w tym roku, po raz pierwszy, zarówno drzewko jak i szopka są stygmatem wiary dla rzymian oraz dla pielgrzymów, którzy będą mogli przyjechać, aby je chwalić.

Ikony świąt znajdujące się na placu przed bazyliką będzie można podziwiać do 10 stycznia.

Warto przypomnieć, że tradycja umieszczania szopki i choinki na placu w Watykanie została wprowadzona w 1982 roku przez św. Jana Pawła II. W 1997 i 2017 roku, świerki przywieziono z naszego kraju.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę