Kolejnym krajem, który po Wielkiej Brytanii wystąpi z Unii Europejskiej, będzie Polska. Przekonany jest o tym brytyjski polityk i eurodeputowany Nigel Farage, zwany również „ojcem brexitu”. W wyniku środowego głosowania w Parlamencie Europejskim, Wielka Brytania opuści UE najprawdopodobniej o północy 31 stycznia.

Podczas pożegnalnej konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim Farage’owi przypomniano jego wcześniejszą wypowiedź, w której stwierdził, że „brexit to dopiero początek” rozpadu Unii w obecnym kształcie. Lider Brexit Party, która wygrała ostatnie wybory europejskie w Wlk. Brytanii, został spytany o to, które państwa „pójdą za przykładem Wielkiej Brytanii” i jako następne opuszczą Unię Europejską.

Farage podkreślił, że jednym z jego faworytów do wyjścia z UE jest Polska, a ponadto  Dania i Włochy.

– Myślę, że w sposób, w jaki Polacy są upominani, są wielokrotnie obrażani przez takie osoby, jak Timmermans, to dla nich trochę za dużo niż są w stanie znieść, mając na uwadze ich trudną i skomplikowaną historię. Dokładnie 30 lat w Polsce rządzili komuniści. Teraz mamy system rządowy z Brukseli, który dla wielu Polaków wygląda niemal identycznie, jak system, od którego udało im się uwolnić. Chodzi tu o proces w jaki i przez kogo podejmowane są decyzje – uzasadnił swoją opinię Farage.

Słowa Farage’a skomentował na Twitterze Radosław Sikorski. „Już nie tylko opozycja, nie »lewactwo«, nie Rada Europy, nie Komisja Europejska i nie Parlament Europejski, lecz Ojciec Brexitu, sam Nigel Farage uważa, że Polska jest na ścieżce wyjścia z Unii. Od dzisiaj nikt, także na prawicy, nie ma prawa udawać, że o tym nie wie”, podkreślił.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę