Konserwatywny norweski portal document.no opublikował 29 stycznia artykuł na temat znowelizowanej przez Sejm ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Przewiduje ona karę grzywny lub więzienia za publiczne przypisywanie Polakom lub Polsce odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.

Według autora tekstu i właściciela portalu Hansa Rustada ustawa tworzy „problem historyczny”. Zakazuje bowiem prawnie mówienia o „historycznej prawdzie”, czyli o „kolaboracji Polaków z nazistami podczas zagłady Żydów”. Z tego właśnie powodu w ostatnich dniach Polacy – jak to ujął – „znaleźli się na dywaniku Izraela”.

Portal document.no jest jednym z najbardziej opiniotwórczych w Norwegii. Można na nim przeczytać, że miesięcznie odwiedza go ponad 300 tysięcy osób.

Jak poinformował portal MojaNorwegia.pl, polska ambasada w Oslo zażądała od Rustada usunięcia tekstu ze strony, sprostowania, jak również opublikowania przeprosin. Jednak 30 stycznia tekst nadal był dostępny na portalu.

Nie jest to pierwszy w ostatnim czasie przypadek, gdy prasa norweska oskarża Polaków o współudział w Holokauście. W ubiegłym tygodniu na łamach gazety Verdens Gang ukazał się artykuł, w którym stwierdzono, że „Polacy chronieni przez Niemców zabili podczas drugiej wojny światowej tysiące Żydów”. Publikacja ta także spotkała się z reakcją ze strony naszej placówki dyplomatycznej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę