Politycy Platformy Obywatelskiej twierdzą, że PiS chce podnieść lub wprowadzić dziesięć podatków. Pieniędzmi z tych nowych lub zwiększonych danin miałaby być zasypana dziura budżetowa oraz sfinansowane obietnice wyborcze partii rządzącej.

Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział w środę na konferencji prasowej przed Kancelarią Premiera, że wprowadzenie kolejnych lub podwyższenie już istniejących opłat zapisano w „Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022”, dokumencie stanowiącym informację rządu dla Komisji Europejskiej o stanie finansów państwa.

Posłowie opozycji podczas konferencji zaprezentowali „nową dziesiątkę Kaczyńskiego” na specjalnej planszy, na której znalazły się następujące daniny: wynoszący 15 proc. „podatek Morawieckiego” od składek emerytalnych, podwyżka akcyzy na papierosy i alkohol, podwyżka CIT, podatek od firm internetowych, likwidacja „liniowego PIT” dla samozatrudnionych, likwidacja limitu składek na ZUS, wyższy ZUS dla samozatrudnionych, wyższy ZUS od umów o dzieło oraz opodatkowanie papierosów elektronicznych.

– Rząd PiS doprowadził do powstania ogromnej dziury budżetowej, która ma zostać zasypana w kolejnych latach nowymi podatkami – wyjaśnił Grabiec i dodał, że z uzyskanych w ten sposób środków PiS będzie też finansowało swoją kampanię wyborczą.

Uczestniczący w konferencji poseł PO Sławomir Nitras wezwał premiera Mateusza Morawieckiego „do uczciwej debaty” oraz przedstawienia w Sejmie informacji o tym, ile wyniosą wymienione w ramach „nowej dziesiątki Kaczyńskiego” opłaty i które grupy społeczne zostaną nimi najbardziej dotknięte.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!