Nowe oszustwo „na Biedronkę”. Nie daj się nabrać!

REKLAMA

Pojawiło się nowe oszustwo, którego ofiarą padło wiele osób. Został do niego wykorzystany znany wszystkim Polakom sklep „Biedronka” O oszustwie poinformował CERT Polska. Hakerzy oferują rzekome bony rabatowe na kwotę 500 zł. Problem w tym, że zamiast obiecanego rabatu, klienci tracą kontrolę nad kartą bankową i zapisują się do drogiej subskrypcji.

Cyberprzestępcy działają wyjątkowo aktywnie. To za sprawą koronawirusa i jego wpływu na wzrost sprzedaży w branży e-commerce. Ofiarami oszustów, zazwyczaj padają niedoświadczeni użytkownicy internetu. Tym razem do oszustwa wykorzystano sieć dyskontów Biedronka. Oszuści kuszą bonami rabatowymi na zakupy w sklepach o wartości 500 zł, ale zamiast rozdawać pieniądze próbują je ukraść.

REKLAMA

Jak informuje gazeta.pl schemat ataku jest bardzo zbliżony do wielu innych, znanych do tej pory. Oszuści rozsyłają informację o możliwości otrzymania rzekomego bonu rabatowego, a następnie przekierowują na swoją stronę internetową. Aby otrzymać bon, należy potwierdzić swój udział w akcji przez podanie danych karty płatniczej. W efekcie ofiara przekazuje dane karty przestępcom oraz nieświadomie zapisuje się na drogą subskrypcję.

Co zrobić w sytuacji, kiedy daliśmy się omamić? W pierwszej kolejności należy skontaktować się z bankiem i zastrzec kartę płatniczą a następnie sprawdzić historię transakcji. Można zareklamować w banku te transakcje, których dokonali oszuści.