Dziś dopuszczalna masa całkowita pojazdu, który możemy prowadzić z prawem jazdy kategorii B to 3,5 tony. W przyszłym roku ma się to zmienić. Z prawkiem kategorii B będzie można prowadzić pojazd do 4,25 tony.

Aby kierować auto do 4,25 tony z prawem jazdy kategorii B, trzeba będzie jednak spełnić dwa warunki. Pierwszy że samochód musi mieć napęd alternatywny, a drugi, że kierowca ma prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.

Jaki to jest napęd alternatywny? Jak informuje redakcja m.moto.pl chodzi m.in. o elektryki, które z racji akumulatorów są wyraźnie cięższe od swoich odpowiedników z klasycznym napędem. Nie dotyczy to tylko samochodów elektrycznych, a wszystkich alternatywnych napędów. Zmiany, zaproponowało Ministerstwo Infrastruktury, zostaną wprowadzone prawdopodobnie od pierwszej połowy 2021 roku.

Dokładny zapis brzmi: „Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.– Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym.”


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę