Uniwersytet Medyczny
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license /Autor Aragorn25x

„Może jeszcze burka?” – pisali internauci po tym, jak Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach opublikował kontrowersyjne zasady ubioru na zajęciach, kolokwiach oraz egzaminach. Tydzień później katowicki ŚUM wycofuje się z planowanych zmian – informuje PolsatNews.pl

Uczelnia dała znać studentom o nowych, restrykcyjnych zasadach ubioru 20 października. Nowy „dress code” opracowała niezależna Komisja ds. Przeciwdziałania Problemom Mobbingu, Wykorzystywania Seksualnego i Dyskryminacji oraz innym Zachowaniom Niepożądanym wśród Studentów i Doktorantów, działająca przy uniwersytecie. Decyzja wywołała sprzeciw studentów oraz samorządu studenckiego.

W dokumencie argumentowano decyzję tym, iż ma ona „zapobiegać pojawianiu się zachowań niepożądanych w relacjach studentek i studentów oraz doktorantów i doktorantek z pacjentami i nauczycielami akademickimi obu płci oraz wspierać profilaktykę epidemiologiczną”. Zwłaszcza ten fragment został uznany za niezręczny.

W świetle nowych przepisów, pracownikom uczelni a także studentom, zalecano niestosowanie ostrego makijażu, bluzek z głębokim dekoltem, spódnic krótszych niż do połowy uda oraz butów na wysokich obcasach. Niewskazane miało być także ubieranie krótkich spodni. Odzież miała także koniecznie zakrywać tatuaże – jeśli ktoś takowe ma.

Fala krytyki, jaka wylała się na nowe przepisy, zmusiła uniwersytet do zorganizowania spotkania, na którym pojawili się przedstawiciele ww. Komisji, zarządu uczelni, samorządu studenckiego oraz samorządu doktorantów.

„Zdecydowano, że dokument pod nazwą: »Zalecenia dotyczące ubioru studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów na zajęciach dydaktycznych zaliczeniach i egzaminach w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach« nie będzie procedowany. Uczestnicy spotkania podkreślili, że przestrzeganie zasad stosownego zachowania i ubioru obowiązuje wszystkich członków społeczności akademickiej” – brzmi oświadczenie przesłane do PAP przez biuro prasowe uczelni.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę