„Jest powszechna obawa, że ta transakcja (…) stanie się źródłem kreowania ideologii antychrześcijańskiej i antynarodowej oraz instrumentem propagandy antyrządowej”, napisał w interpelacji skierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra kultury Piotra Glińskiego poseł PiS Janusz Szewczak. Parlamentarzysta domaga się od szefa rządu interwencji w sprawie kupna przez, wydającą „Gazetę Wyborczą”, Agorę 40 proc. udziałów w spółce Eurozet, do której należą m.in. Radio ZET, Antyradio oraz serwisy internetowe.

Szewczak to były ekonomista SKOK, która przez spółkę Apella jest powiązana z Fratrią. Fratria wydaje popierające PiS media: tygodniki „W Sieci” i „ABC”, portale internetowe wPolityce.pl, wNas.pl i wGospodarce.pl oraz telewizję wPolsce.pl. Fratria też chciała kupić Eurozet.

Większościowym wspólnikiem Eurozetu zostanie SFS Ventures, który należy do funduszu Media Development Investment Fund, wspieranego finansowo m.in. przez miliardera George’a Sorosa. W związku z tym Szewczak pyta Morawieckiego, „czy nadal będziemy bezbronni jako kraj i społeczeństwo przed zakusami i działaniami spekulantów finansowych, wielkich zagranicznych korporacji i magnatów medialnych”.

Poseł PiS uważa, że przejęcie Eurozetu przez Agorę i SFS Ventures jest „całkowitym zaprzeczeniem idei repolonizacji mediów, która była jedną z głównych obietnic wyborczych obozu rządzącego”, a „nowe środowisko właścicielskie Radia Zet związane z »Gazetą Wyborczą« może odgrywać kluczową i wielce negatywną rolę na polskim rynku medialnym i w sposób niezgodny z polską racją stanu kształtować świadomość społeczną”.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat