REKLAMA

fot. Andrei Shmatko | CC BY-SA 4.0

 Ukraina ma kolejnego bohatera, który zasłynął na polu bitwy. Ma 19 lat i nawet nie umie latać samolotem… a mimo to przebił bilans niejednego pilota samolotu myśliwskiego. Gwardia Narodowa Ukrainy poinformowała, że udało mu się zestrzelić kolejną rosyjską maszynę – szturmowego Su-25. Precyzja w niszczeniu tych drogocennych maszyn przysporzyła młodemu Ukraińcowi groźny przydomek.

REKLAMA

Ukraińskie służby podają, że 19-letni członek Gwardii Narodowej Ukrainy (obrona terytorialna) zdołał zestrzelić już 6 wrogich samolotów – przekazał portal „o2”. Młody żołnierz służy w obwodzie zaporoskim, gdzie ma jedno zadanie – ochronę ukraińskiego nieba. Do tej pory idzie mu znakomicie – po części dzięki jego „wiernej dziewczynie”, czyli wyrzutni przeciwlotniczej „Igła”, którą nastolatek wykorzystuje po mistrzowsku. Chłopak dorobił się nawet własnego przydomku.

„Członek gwardii, którego Ukraińcy już nazwali w sieciach społecznościowych ‘Zaporoskim Mścicielem’, ponownie wyróżnił się świetnym trafieniem” – przekazała Gwardia Narodowa Ukrainy.

19-latek wie, że tak go nazywają i odniósł się do tego. Jest z tego przydomku bardzo dumny.

REKLAMA

„Nazywano mnie tak po tym, jak zniszczyłem trzy samoloty. W zasadzie mi się to podoba, podobnie jak moim przyjaciołom. Ale najważniejsze jest to, że walka przynosi efekty. Mniej samolotów wroga zniszczy nasze miasta, a piloci będą wiedzieć, że ich lot może być ostatnim” – zaznaczył 19-latek.

„Zaporoski mściciel” panuje nad ukraińskim niebem… z ziemi. To postrach rosyjskich pilotów

Podczas, gdy jego rówieśnicy w krajach, gdzie nie panują konflikty zbrojne, odnoszą sukcesy podczas matury lub egzaminu zawodowego, 19-latek robi raczej nieoczekiwana i niechcianą karierę na polu bitwy. Nie chce się zatrzymać.

„Ostatnio, podczas regularnych nalotów na pozycje naszych obrońców, gwardzista zestrzelił jeszcze dwa samoloty wroga. Ponadto 16 lipca około godziny 22:00 udało mu się zestrzelić pocisk samosterujący! A już następnego dnia rano uzupełnił swoją listę zestrzelonych samolotów o kolejny Su-25” – podaje Gwardia Narodowa Ukrainy, cytowana przez portal „o2”.

Na ten moment – o ile nie zdążył wzbogacić już swoich statystyk – 19-letni Ukrainiec ma już na koncie sześć zestrzelonych Su-25 i jeden pocisk manewrujący. Koszt jednego samolotu tego typu to najmniej 11 milionów dolarów. Oznacza to, że względnie tanią bronią nastolatek pozbawił rosyjskie siły zbrojne 66 milionów dolarów (~312 mln złotych), nie licząc pocisku manewrującego.

REKLAMA


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA