GIS wydał nowe zarządzenie w sprawie ochrony przed koronawirusem. Nadal nie zaleca się podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu. W Polsce są coraz to nowe podejrzenia, ale nie ma jeszcze żadnego oficjalnie potwierdzonego przypadku zarażenia.

W północnych Włoszech, rząd wydał dekret, na mocy, którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii a także jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W wielu miastach odwołano imprezy masowe i zamknięto szkoły oraz miejsca spotkań publicznych. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 28 marca 2020 r.

Jak informuje redakcja Wprost, według stanu na 2 marca 2020 r. zgłoszono 3 046 zgonów z: Chin (2912), Hongkongu (2), Iranu (54), Korei Południowej (22), Włoch (35), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii (5), Francji (2), Australii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1), Stanów Zjednoczonych Ameryki (2), San Marino (1) i Filipin (1).

Większość ofiar i zarażonych wirusem COVID-19 to osoby dorosłe. Tylko 2 proc. to osoby poniżej 20 lat. Najczęściej zgłaszane objawy to gorączka, suchy kaszel i duszność. Większość pacjentów – aż 80% doświadczyła tylko łagodnej postaci choroby. 5 proc. chorych było w stanie krytycznym a 14 przeszło chorobę ciężko.

GIS wprowadziła zalecenia dla podróżujących do krajów, w których panuje epidemia. Należy unikać miejsc publicznych i zatłoczonych, bezwzględne unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Najlepiej nie odwiedzać targów i rynków lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki. Należy ściśle przestrzeganie zasad higieny rąk, jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Osoby, które wróciły z krajów objętych koronawirusem w przypadku zaobserwowania objawów powinny bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego.

Szczegółowe informacje są dostępne na bieżąco na gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę