Niemiecka policja rozbiła grupę aktywistów klimatycznych
fot. Stefan Müller (climate stuff, 1 Mio views) from Germany
Creative Commons Attribution 2.0

Niemiecka policja zorganizowała obławę na aktywistów klimatycznych z organizacji Ostatnie Pokolenie (Letzte Generation). Zatrzymani są podejrzewani o wspieranie lub tworzenie organizacji przestępczej. Ostatnie Pokolenie zasłynęło z serii kontrowersyjnych protestów, w których aktywiści m.in. przyklejali się do jezdni, blokowali drogi oraz oblewali dzieła sztuki farbą. Organizacja domaga się od niemieckiego rządu federalnego „zdecydowanych działań” w zakresie ochrony klimatu.

Na wniosek prokuratury w Monachium oraz bawarskiego Urzędu Kryminalnego (LKA), niemieckie organy ścigania zorganizowały obławę na członków organizacji Ostatnie Pokolenie. Jak podaje dziennik „Die Zeit” – służby przeszukały 15 obiektów w 7 krajach związkowych Niemiec, powiązanych z Ostatnim Pokoleniem. Ponadto doszło do aresztowania 7 członków organizacji, którym zarzuca się wspieranie lub uczestniczenie w organizacji przestępczej.

Akcja była zakrojona na szeroką skalę. Funkcjonariusze niemieckich służb przeszukali 15 obiektów na terenie Berlina i landach Bawarii oraz Hesji. Operacja miała miejsce ponadto w Hamburgu, Magdeburgu, Dreźnie i Szlezwiku-Holsztynie. Uczestniczyło w niej 170 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Akcja objęła również sferę cyfrową – na polecenie prokuratury skonfiskowano majątek grupy, konta bankowe oraz zablokowano jej stronę internetową.

Niemiecka policja rozbiła organizację aktywistów klimatycznych

Powodem zmasowanej akcji służb było śledztwo, prowadzone „w związku z licznymi doniesieniami o popełnieniu przestępstwa (…) wobec łącznie siedmiu podejrzanych w wieku od 22 do 38 lat pod zarzutem tworzenia lub wspierania organizacji przestępczej”.

„Oskarżeni zorganizowali kampanię zbierania funduszy dla Ostatniego Pokolenia w celu sfinansowania „kolejnych przestępstw”, ogłaszali to na swojej stronie internetowej, dzięki czemu zebrali co najmniej 1,4 mln euro darowizn. Pieniądze służyły głównie do popełniania kolejnych przestępstw. Pochodzenie pieniędzy stanowi także przedmiot śledztwa” – przekazał rzecznik prasowy bawarskiego Urzędu Kryminalnego.

Ponadto – według LKE – dwie osoby, będące członkami grupy aktywistów klimatycznych, są podejrzewane o sabotaż ropociągu Triest-Ingolstadt. Do zdarzenia miało dojść w kwietniu 2022 roku.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę