Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova w ostrych słowach skrytykowała w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Der Spiegel” wprowadzone przez PiS ustawy reformujące sądownictwie. – Polska reforma jest dokonywana za pomocą łomu – podkreśliła.

Jourova, która w KE odpowiada za kwestie praworządności, stwierdziła, że tzw. ustawa kagańcowa, dyscyplinująca sędziów i odbierająca im niezawisłość, stanowi „zniszczenie państwa prawa”. – Może już być za późno, by ratować polskie państwo prawa – zauważyła.

– To nie jest już żadna konkretna interwencja przeciwko pojedynczym czarnym owcom, jaką znają również inne państwa członkowskie Unii Europejskiej, lecz bombowy nalot dywanowy. To już nie reforma, lecz zagłada. Dlatego zastrzegamy sobie wszelkie prawne możliwości i analizujemy obecnie szczegółowo tę nową ustawę – powiedziała Jourova w wywiadzie dla „Der Spiegel”.

Politycy PiS gwałtownie zareagowali na słowa wiceprzewodniczącej KE:

„Kolejny bezczelny atak KE na suwerenność Polski”, napisała na Twitterze europosłanka PiS Beata Mazurek. „Jourova podczas wizyty w Polsce stwierdziła, że organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą państw członkowskich UE. Obłuda, insynuacje i kłamstwa tak można podsumować jej wywiad. Znamienne, że w niemieckim medium”, dodała.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę