Obywatelstwo UE dla 500 tys. migrantów? Uchwalono ustawę

Hiszpania chce nadać obywatelstwo 500 tysiącom nielegalnym imigrantów
fot. Rudychaimg
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Hiszpański parlament zagłosował wstępnie za przyjęciem ustawy, która ma pozwolić docelowo na przyznanie 500 tysiącom nielegalnych imigrantów obywatelstwa Hiszpanii. Obywatelski projekt został uchwalony dzięki głosom Partido Popular (pol. Partii Ludowej) oraz skrajnie lewicowej Partido Socialista Obrero Español (pol. Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej), które tworzą rząd koalicyjny wraz z pomniejszymi partiami lewicowymi, które także głosowały za przyjęciem ustawy.

REKLAMA

Pod obywatelskim projektem ustawy podpisało się wcześnie 700 tys. osób. Uchwalona w hiszpańskim parlamencie ustawa ma pozwolić na nadanie obywatelstwa tego kraju 500 tysiącom nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki – informuje madryckie „El Mundo”.

Aby masowe nadanie obywatelstwa nielegalnym imigrantom mogło się ziścić, parlament musi przegłosować jeszcze szereg poprawek, które mają być warunkiem dalszego popierania projektu przez największą Partido Popular.

Według jednej z posłanek PP Sofii Acedo jednym z lobbystów naciskających na zatwierdzenie ustawy była organizacja charytatywna Kościoła Katolickiego Caritas.

REKLAMA

Posłanka PSOE Elisa Garrido stwierdziła z kolei, że zagłosowała za ustawą „aby dać [możliwość] bezpośredniego udziału w polityce tym, którzy mieszkają w Hiszpanii”.

Obywatelstwo Hiszpanii i UE dla 500 tys. nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Parlament w Madrycie przyjął ustawę

Przeciwna uchwaleniu projektu była hiszpańska prawicowa partia VOX. Ugrupowanie Santiago Abascala całkowicie odrzuciło pomysł nadania obywatelstwa dla pół miliona nielegalnych imigrantów.

„Chcemy, aby Hiszpania nadal była Hiszpanią, a nie Marokiem, Algierią, Nigerią czy Senegalem. I to nie jest nienawiść, ksenofobia czy rasizm, to czysty zdrowy rozsądek”

– powiedziała posłanka VOX Rocío De Meer.

REKLAMA

To nie pierwszy raz, kiedy Hiszpania masowo „daruje” imigrantom obywatelstwo swojego kraju. W latach 1991-1992 pod rządami socjalistów obywatelstwo otrzymało w podobny sposób ponad 100 tys. ludzi. W 2005 roku – podczas rządów José Luisa Rodrígueza Zapatero z PSOE – obywatelstwo przyznano 500 tysiącom imigrantów, czyli tylu, ilu zakłada najnowsza ustawa.

PSOE argumentuje szerokie poparcie dla inicjatywy nie tylko względami „szacunku” dla imigrantów, ale także potrzeb lokalnej gospodarki.

„To kwestia świadomości, że kraj taki jak nasz potrzebuje i będzie potrzebował tysięcy imigrantów, aby móc utrzymać swoją strukturę produkcyjną”

– stwierdził rzecznik PSOE i członek Socjalistycznej Partii Kraju Basków Patxi López.

Dane wskazują, że Hiszpania wyludnia się w błyskawicznym tempie. Według danych na 2022 rok Hiszpanki rodzą średnio tylko 1,2 dziecka przy wymaganej liczbie 2,15 dla zapewnienia zastępowalności pokoleń. Dla porównania – w Polsce ten wskaźnik wynosi nie wiele więcej, bo tylko 1,29.

Podziel się: