W nocy z 8 na 9 września doszczętnie spłonął obóz dla uchodźców Moria na wyspie Lesbos. Ten największy w Europie obóz utworzono w 2015 roku. Chociaż przeznaczony był pierwotnie dla niecałych trzech tysięcy osób, mieszkało w nim ponad 12 tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji.

Europosłanka KO i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska zaapelowała w mediach społecznościowych o podpisanie petycji w sprawie przyjęcia do Polski dzieci ze spalonego obozu dla uchodźców na Lesbos. „To jest jedna z najważniejszych petycji do podpisania. Pokaże naszym rządzącym, dla jak wielu osób ważne są solidarność, miłosierdzie i zrozumienie własnej historii”, napisała na Twitterze.

„Apelujemy do polskich władz o okazanie ludzkiej przyzwoitości i zadeklarowania gotowości przyjęcia chociaż symbolicznej liczby sierot i rodzin z obozu Moria. Apelujemy, by polskie władze, które nas Polaków reprezentują, podjęły najbardziej chrześcijańską i miłosierną decyzję, jaką prawdopodobnie przyjdzie im w tej kadencji podejmować”, czytamy w petycji, którą skierowano do prezydenta, premiera, prezesa PiS, marszałek Sejmu, marszałka Senatu, posłów i senatorów.

„Dzisiaj całe rodziny śpią na ulicach, parkingach i w przydrożnych rowach niecałe 1000 kilometrów od Polski. Tej samej Polski, która wiele razy doświadczała okrucieństwa wojen. Tej samej Polski tych samych Polaków, których przodkowie wiele razy musieli szukać schronienia w innych krajach i na innych kontynentach. Historia Polski to historia wojen i uchodźstwa”, głosi petycja, do której podpisania zachęca Ochojska.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę