Odłączasz telewizor w czasie burzy? Zrób jeszcze tę rzecz

telewizor i burza
fot. Pexels / Pixabay

Wiosną i latem musimy być przygotowani na wichury, gradobicia i burze. Umiejętna ochrona elektroniki podczas sztormu jest priorytetem. Zapewne nikt nie chciałby, by jego telewizor, laptop czy lodówka przestały działać. Ponad połowa ludzi zawsze odpina urządzenia od gniazdka, ignorując inne źródła, które również mogą doprowadzić do zniszczeń. W dalszej części artykułu dowiesz się, o jakie rzeczy warto zadbać podczas burzy.

REKLAMA

Chroń sprzęty elektroniczne przed piorunami

Jeśli chodzi o telewizor, to samo odpięcie wtyczki od gniazdka, to często za mało. Ten sprzęt przeważnie jest podpięty do 1-2 lub większej ilości dodatkowych kabli. Ten od anteny satelitarnej czy naziemnej DVB-T, jest kluczowy.

Obywa przewody antenowe cały czas podpięte do dekodera TV w czasie burzy, mogą poważnie uszkodzić odbiornik. Gdyby piorun trafił w antenę satelitarną, telewizor również uległby uszkodzeniu, a wszystko przez łączący je kabel antenowy. Jaki z tego wniosek? Zawsze, gdy zbliża się burza, odepnij łącze antenowe od urządzenia.

Jak ochronić sprzęty elektroniczne przed burzą? Zalecenia firmy Sony

W poradniku firmy Sony znajdziemy rekomendacje dotyczące zabezpieczenia telewizora przed burzą. Należy go odpiąć zarówno od źródła prądu, jak i anteny. Poza tym fachowcy radzą, by zawsze podczas niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych odczepić przewód internetowy, a także HDMI. W czasie burzy router i dekoder mogą przesyłać wysokie napięcie do gniazd telewizora, a to zagraża urządzeniu.

REKLAMA

Podziel się: