Ogórki małosolne

Ogórki małosolne to idealny dodatek do dań głównych i nie tylko, bo są też pyszną przekąską. Sprawdź, ile dodać soli i jak zrobić pyszną zalewę, by smakowały idealnie!

Chrupiące, twarde i idealnie dosolone ogórki wyśmienicie smakują w połączeniu z mięsnymi kanapkami, są też idealnym dodatkiem do zrazów wołowych. Aby były pyszne, trzeba mieć przepis z odpowiednimi proporcjami, żeby nie były zbyt mało słone, albo przeciwnie – za słone.

Jak zrobić idealną zalewę i ile soli powinno się do nich dodawać? Sprawdź najlepszy przepis prosto z zeszytu babci!

Ogórki małosolne – ile soli dodać i jaką wodą zalać – ciepłą czy zimną?

Ogórki małosolne

Ile soli dodać, żeby ogórki były perfekcyjne w smaku? Warto zapamiętać prostą i skuteczną zasadę – na jeden litr wody przypada jedna łyżka lub półtora łyżki soli kamiennej w zależności od upodobań smakowych.

Jak zrobić zalewę? To proste – wystarczy lekko zagotować wodę z solą, ale są też fani zimnej wody. Różnicą miedzy nimi jest to, że kiedy zalewamy gorącą wodą to ogórki są bardziej wyraziste w smaku.

Wiele osób boi się jednak zalewać ciepłą wodą ogórki, bo myślą, że stracą swoją chrupkość i twardość. Ale jest na to sposób – wystarczy moczyć ogórki przez godzinę w lodowatej wodzie. Wtedy można je zalać ciepłą wodą – będą idealne w smaku.

Przepis na ogórki małosolne

Składniki:

» 3 litry wody
» 3 lekko czubate łyżki soli
» liście chrzanu + korzeń obrany i pokrojony
» kilka gałązek kopru
»  5 ząbków czosnku
» 1 łyżeczka gorczycy

Przygotowanie:

Do przygotowania ogórków małosolnych potrzebujesz dużego garnka, dużego talerza i solidnego kamienia. Opłucz ogórki pod wodą i włóż je do lodowatej wody. Odczekaj godzinę.

Duży garnek wyłóż kilka liści chrzanu, a potem pokrój korzeń chrzanu i dodaj do garnka. Dodaj też gorczycę i przekrojone na pół ząbki czosnku, a na koniec dodaj kilka gałązek kopru. Powrzucaj do garnka ogórki wprost z lodowatej wody.

Przygotuj zalewę: wlej wodę do garnka i dodaj sól, następnie lekko zagotuj, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Zalej zimne ogórki ciepłą wodą, na wierzch dodaj jeszcze liść chrzanu i gałązkę kopru. Przykryj dużym talerzem, a potem połóż na nim kamień.

Po dwóch dniach ogórki są gotowe do spożycia, smacznego!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę