Ogromna bomba znaleziona w Świnoujściu!

Kilka dni temu na terenie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu znaleziono niewybuch Tallboy o wadze nieco ponad pięciu ton. Dziś w Szczecinie odbędzie się posiedzenie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w tej sprawie.

   

Bomba została znaleziona przez pracowników niemieckiej firmy, który działali nad sprawdzaniem gruntu pogłębianego toru wodnego na drodze Szczecin – Świnoujście. Niewybuch mógł stanowić duże zagrożenie, ponieważ znajduje się w odległości zaledwie 100 metrów od przeprawy promów Karsibór.

Niebezpiecznego znalezisko to bomba o nazwie Tallboy o masie 5340 kg. Jest jedną z większych bomb, używanych w trakcie II wojny światowej. Za jej konstrukcję odpowiedzialny był Barnes Wallis, brytyjski konstruktor i używana była między innymi do zwalczania okrętów podwodnych Kriegsmarine. Po ewentualnym wybuchu, siła rażenia mogłaby uszkodzić obiekty i budynki oddalone nawet o kilkanaście kilometrów.

   

Dziś w Szczecinie odbędzie się spotkanie przedstawicieli Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, podczas którego zostaną podjęte decyzje co do działań nad bombą. Niewykluczone, że plan będzie zakładał ewakuację całego miasta.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News