Kilka dni temu na terenie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu znaleziono niewybuch Tallboy o wadze nieco ponad pięciu ton. Dziś w Szczecinie odbędzie się posiedzenie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w tej sprawie.

Bomba została znaleziona przez pracowników niemieckiej firmy, który działali nad sprawdzaniem gruntu pogłębianego toru wodnego na drodze Szczecin – Świnoujście. Niewybuch mógł stanowić duże zagrożenie, ponieważ znajduje się w odległości zaledwie 100 metrów od przeprawy promów Karsibór.

Niebezpiecznego znalezisko to bomba o nazwie Tallboy o masie 5340 kg. Jest jedną z większych bomb, używanych w trakcie II wojny światowej. Za jej konstrukcję odpowiedzialny był Barnes Wallis, brytyjski konstruktor i używana była między innymi do zwalczania okrętów podwodnych Kriegsmarine. Po ewentualnym wybuchu, siła rażenia mogłaby uszkodzić obiekty i budynki oddalone nawet o kilkanaście kilometrów.

Dziś w Szczecinie odbędzie się spotkanie przedstawicieli Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, podczas którego zostaną podjęte decyzje co do działań nad bombą. Niewykluczone, że plan będzie zakładał ewakuację całego miasta.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę