– Jan Paweł II ma kartę nieskazitelną – powiedział w Polsat News dominikanin o. Maciej Zięba OP. Zakonnik odniósł się w ten sposób do zarzutów wobec Papieża Polaka o tuszowanie sprawy pedofilii w Kościele w przypadku byłego kardynała Theodore’a McCarricka.

– To, co jest w przedstawione raporcie jest czymś zupełnie innym, niż to, o czym mówią media. Ten raport pokazuje, jak ogromnie dużo procedur wdrożono, jak Jan Paweł II niczego nie tuszował, wszystkie listy, dokumenty przekazywał. To były kolegialne decyzje, były weryfikacje, było śledztwo prowadzone w USA – oświadczył o. Zięba, nawiązując do raportu Stolicy Apostolskiej dotyczącego McCarricka.

– Dokument pokazuje, że nic nie było tuszowane ani o pedofili, bo pierwszy zarzut pod adresem McCarricka został sformułowany w czerwcu 2017 roku – stwierdził dominikanin. – Wcześniej była mowa o czynach homoseksualnych z osobami dorosłymi – z młodymi dorosłymi – przypomniał o. Zięba, zaznaczając, że żadne służby i media nic nie wytropiły i nie ostrzegły Jana Pawła II, dopuszczając tym samym do awansowania McCarricka do godności kardynała.

Odnosząc się do podejścia Kościoła do molestowania seksualnego przez duchownych i ukrywania takich przypadków również obecnie, o. Zięba podkreślił, że „tuszowanie pedofilii trzeba tępić i Kościół musi sporo zmienić w swoich strukturach”. –  Wiele spraw uczynić musi bardziej przejrzystymi, musi szybciej reagować – powiedział.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!