Założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam, ojciec Tadeusz Rydzyk, w wystąpieniu podczas uroczystości 29. rocznicy powstania toruńskiej rozgłośni bronił księży pedofilów oraz w ostrych słowach skrytykował filmy i publikacje ujawniające ich przestępstwa seksualne.

Redemptorysta nawiązał między innymi do przypadku biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, jednego z bohaterów filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich pt. „Zabawa w chowanego”. Hierarcha, który krył przypadki pedofilii wśród podległych mu księży, został w czerwcu zawieszony przez papieża Franciszka, a w październiku ojciec święty przyjął jego rezygnację.

W przemówieniu o. Rydzyk określił film braci Sekielskich oraz inne materiały dziennikarskie dotyczące przestępstw seksualnych wśród księży jako „manipulację i oszczerstwo”. Skompromitowanego biskupa Janiaka nazwał natomiast „męczennikiem”.

– To jest współczesny męczennik. Media to zrobiły. Nie dajmy się katolicy! Że na jakiegoś księdza zaczną warczeć, jakieś filmidło zrobią, i wszyscy się potem trzęsą. Udowodnij, udowodnij winę! A nie ja mam udowadniać, że nie jestem wielbłądem – mówił redemptorysta do uczestników uroczystości, w tym do czołowych polityków PiS.

Jednocześnie założyciel Radia Maryja bronił księży popełniających czyny pedofilskie.

– To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże – stwierdził o. Rydzyk.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę