Partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała olbrzymi spadek popularności. Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że obecnie partia władzy mogłaby liczyć w wyborach parlamentarnych na 31,3 proc. głosów. To spadek aż o 9 pkt proc. w stosunku do sondażu poprzedniego.

Jak wyjaśnia ośrodek, mniejsze poparcie dla partii rządzącej jest rezultatem „wydarzeń trzeciej dekady października”. Jest to czas wydania przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia zakazującego aborcji eugenicznej i ogólnopolskich protestów, które rozpoczęły się w jego wyniku.

W przeciwieństwie do PiS wzrost poparcia odnotowały Koalicja Obywatelska oraz ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050.

Na partię Borysa Budki zagłosowałoby dziś 18,1 proc. badanych przez CBOS, a więc o 2,4 pkt proc. więcej w porównaniu z poprzednim badaniem. Polska 2050 znalazłaby się w wyborach na trzecim miejscu z dorobkiem 9,7 proc. głosów (wzrost o 2 pkt proc.).

Czwarte miejsce przypadło Konfederacji, poparcie dla której zadeklarowało 8,1 proc. wyborców (wynik bez zmian). Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica z poparciem na poziomie 6,9 proc. (wzrost o 1,6 pkt proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłoby natomiast ugrupowanie Władysława Kosiniaka-Kamysza. PSL uzyskałoby bowiem w wyborach 3,7 proc., czyli o 0,6 pkt proc. więcej niż w badaniu poprzednim.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę