onz
fot. Pixabay

Biuro Praw Człowieka ONZ określiło wojnę na Ukrainie jako „przerażającą historię naruszeń wobec ludności cywilnej”, w której „odrzucono na bok poszanowanie prawa międzynarodowego”.

Misja obserwacyjna ONZ na Ukrainie udokumentowała bezprawne zabójstwo 50 osób w Buczy, a takie umyślne zabójstwa stanowią zbrodnie wojenne, podało biuro w oświadczeniu, dodając, że śledztwo ONZ pokazuje, że Bucza nie jest odosobnionym incydentem.

Misja obserwacyjna otrzymała zarzuty ponad 300 bezprawnych zabójstw na Ukrainie. Jest to efekt kilkudniowych analiz i opracowań, które obejmowały działania rosyjskich wojsk w tej miejscowości.

Inne wyraźne naruszenia udokumentowane przez misję obserwacyjną obejmują dowody przemocy seksualnej, masowe bombardowania obszarów i infrastruktury cywilnej oraz przetrzymywanie, złe traktowanie, tortury, a nawet zabijanie zarówno cywilów, jak i jeńców wojennych przez wszystkie strony konfliktu.

Komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet wystosowała pilny apel do wszystkich walczących o zapewnienie poszanowania prawa międzynarodowego i zbadanie wszystkich zarzutów dotyczących naruszeń.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę