Z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tę niedzielę, wygrałoby je z dużą przewagą nad opozycją Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca może obecnie liczyć taki wynik, który umożliwiłby jej samodzielne rządy przez kolejne cztery lata.

Badanie Estymatora daje PiS-owi pierwsze miejsce z wynikiem 41,1 proc. Jest to więcej niż przed miesiącem o 1,4 punktu procentowego. Drugie miejsce w sondażu zajęła Platforma Obywatelska, na którą oddanie głosu zadeklarowało 26,2 proc. respondentów. Partia Grzegorza Schetyny odnotowała przez miesiąc spadek poparcia o 2 punkty procentowe. Na ostatnim miejscu na podium uplasowała się Wiosna Roberta Biedronia, na którą chce zagłosować 9,2 proc. Polaków. To o 0,6 punktu procentowego więcej niż przed miesiącem.

Swoich przedstawicieli w Sejmie miałyby jeszcze: ruch Kukiz’15 z poparciem 7,6 proc. (+0,2) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe, na które zamierza głosować 5,6 proc. (-0,3) ankietowanych.

Progu wyborczego nie przekroczyłyby następujące partie: SLD z poparciem (3,9 proc.), KORWiN (1,4 proc.), Razem (1,4 proc.), Ruch Narodowy (1,2 proc.), Nowoczesna (0,7 proc.) oraz Teraz! (0,1 proc.).

Przy takim rozłożeniu sił PiS zdobyłoby 232 mandaty w Sejmie, PO – 145, Wiosna – 39, Kukiz’15 – 26, a PSL – 17.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 20–21 lutego 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1013 dorosłych Polaków metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych. W wynikach uwzględniono wyłącznie tych respondentów, którzy zadeklarowali, że będą głosować i określili, na jaką partię.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę