W piątek odbyła się w Sejmie wspólna konferencja prasowa Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer. Liderzy opozycji zapowiedzieli wspólny start w wyborach samorządowych Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

– Podjęliśmy decyzję o budowaniu koalicji wyborczej na wybory samorządowe. Te wybory do sejmików, które są solą tych wyborów, są czymś najważniejszym, bo piszą mapę polityczną polskich województw. Jesteśmy zdecydowani na współpracę, jesteśmy przekonani, że to jest droga, która połączy nasze ugrupowania, odpowie też na oczekiwania wyborców naszych partii, a także da szansę nam zbudować wspólny program – powiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

– Warto bronić samorządów przed PiS. Stąd nasza decyzja wspólna o tym, że zaczynamy tworzyć koalicję – oświadczyła szefowa Nowoczesnej.

– Zachęcamy wszystkie ruchy społeczne, miejskie do współpracy. Do współpracy w ramach dużej koalicji w wyborach samorządowych – dodała Lubnauer.

Jednocześnie zapowiedziała powołanie specjalnego zespołu do spraw koalicji, wkład którego wejdą posłowie Nowoczesnej: Witold Zembaczyński i Adam Szłapka oraz parlamentarzyści PO: Mariusz Witczak i Jacek Protas.

– Ten zespół będzie przygotowywał zarówno umowę koalicyjną, jak i podwaliny pod programy. To minimum programowe musi dotyczyć zarówno sejmików wojewódzkich, jak i samorządów tam, gdzie będziemy startować wspólnie – wyjaśniła Lubnauer.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!