– Po długiej dyskusji podjęliśmy dzisiaj decyzję o odpowiedzeniu na apel premierów i przystąpieniu do Koalicji Europejskiej – powiedział po sobotniej konwencji SLD lider tej partii Włodzimierz Czarzasty.

Polityk poinformował, że jego ugrupowanie rozpoczyna „bardzo konkretne rozmowy z innymi partiami, które mają podobną wizję UE, dla których kwestia demokracji i kwestia siły rozsądku w Polsce jest najważniejsza”.

– Myślimy o takich partiach, jak PSL, jak PO, jak Nowoczesna, jak Partia Zieloni, bo te rozmowy potencjalne koalicyjne są najdalej idące, ale chcielibyśmy, reprezentując i współpracując z innymi strukturami lewicowymi, aby równolegle do tej koalicji weszły wszystkie partie i struktury lewicowe, które uznają nasz sposób myślenia – wyjaśnił Czarzasty. Dodał, że negocjacje koalicyjne powinny zakończyć się „do końca lutego”, a SLD jest pierwszym ugrupowaniem, które podjęło decyzję o wejściu do porozumienia.

Lider SLD zapowiedział, że w toku negocjacji jego partia zaproponuje, by na listach wyborczych Koalicji Europejskiej znaleźli się trzej wywodzący się z SLD byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, jak również wiceprzewodniczący PE Bogusław Liberadzki, wieloletni eurodeputowany SLD Janusz Zemke oraz wiceszef Sojuszu Marek Balt.

Koalicja Europejska została powołana 1 lutego przez byłych polskich premierów i byłych ministrów spraw zagranicznych, deklarujących wolę skonstruowania „jednej, szerokiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej”. Twórcy tej inicjatywy to: Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz, Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz, Radosław Sikorski, Hanna Suchocka i Adam Daniel Rotfeld.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę