Premier Węgier Viktor Orban podczas sobotniej konferencji w Budapeszcie ostro ocenił działania obecnej Komisji Europejskiej. Jak podkreślił, stała się ona narzędziem nacisku dużych państw wobec małych krajów, dlatego „ta Komisja w 2019 roku musi odejść”.

Szef węgierskiego rządu zaatakował również przygotowane przez KE propozycje nowego budżetu Unii Europejskiej. Jest on jego zdaniem proimigracyjny, gdyż pieniądze obywateli są przekazywane migrantom i organizacjom pozarządowym.

– Projekt jest taki, jakby napisał go George Soros – stwierdził Orban, nawiązując do osoby węgierskiego miliardera pochodzenia żydowskiego, który dąży, według węgierskich władz, do sprowadzenia do Europy milionów imigrantów muzułmańskich.

Orban podkreślił w wystąpieniu, że nowy budżet powinien być wypracowany podczas uzgodnień państw członkowskich Unii, nie może zaś być odgórnie narzucany.

– Jeśli zdanie innych państw w kwestii migracji i budżetu nie będzie tolerowane, to trzeba się liczyć z tym, że Europejczycy wypowiedzą swoje zdanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku – zauważył szef węgierskiego rządu.

Viktor Orban zadeklarował jednocześnie, że Węgry mogą zaoferować UE pomoc w wielu kwestiach polityki europejskiej, w tym w reformach gospodarczych czy w odsyłaniu migrantów do domu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę