Były Przewodniczący Twojego Ruchu, Janusz P. został skazany za przestępstwa skarbowe, przez które budżet państwa został uszczuplony o milion złotych. Dziś usłyszał treść oficjalnego aktu oskarżenia.

Według aktu oskarżenia, który prokuratura wysłała do warszawskiego sądu, były polityk miał się dopuścić przestępstwa skarbowego. Ukryte dochody Janusz P. osiągnął wskutek sprzedaży akcji i udziałów jednego ze swoich przedsiębiorstw. Dodatkowo część z nich pochodziła z towarzystw inwestycyjnych.

Dzięki zatajeniu zysków z tego tytułu, były polityk miał osiągnąć zysk w wysokości 5,5 miliona złotych. Podatek należny Skarbowi Państwa przy takiej kwocie wynieść powinien około miliona złotych. Janusz P. nie wywiązał się tym samym z obywatelskiego obowiązku i do tej pory nie przyznał się do winy, czego prokuratura nie przyjęła do wiadomości.

Pierwsze informacje na temat rzekomego braku zapłaty należnego podatku przez Janusza P. pojawiły się latem ubiegłego roku. Sprawa dotyczyła kupna przez należącą do niego spółkę w 2001 roku lubelskiej firmy za kwotę 16 milionów złotych. Najwyższa Izba Kontroli uznała tę transakcję za niekorzystną wobec Skarbu Państwa, ponieważ ceny akcji były zbyt niskie.

Akcje te zostały następnie sprzedane w kwocie 50 zł za sztukę, ale i tym razem śledczy dostrzegli nieprawidłowości. Według nich, Janusz P. nie zapłacił od tego podatku w wysokości około miliona złotych. Były poseł wytłumaczył tę sprawę w następujący sposób: ,,Informuję, że sprawa, o której piszą media, dotyczy okresu podatkowego z lat 2005-2010. Był to powszechnie znany fakt, gdyż byłem posłem RP. Sprawa zakończyła się w 2015 roku domiarem podatku dochodowego w wysokości 2,2 mln zł, który został zapłacony”.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna