REKLAMA

zlew
fot. Pixabay

Funkcje niektórych rzeczy, z którymi każdego dnia mamy kontakt bywają zdumiewające. Niektórzy ludzie wciąż nie wiedzą, np. do czego jest przeznaczony otwór w zlewie. Jedno jest pewne – nie stworzono go „mimowolnie”. Jego funkcja jest kluczowa.

REKLAMA

Do czego służy oczko w zlewie?

Specyficzne otwory mieszczą się zawsze w górnej części nie tylko zlewu, ale także wanien. Są małe (w wannach przeważnie odrobinę większe), a ich rola jest nieoceniona. Ich celem jest przeciwdziałanie nadmiernemu zapełnieniu sprzętów sanitarnych wodą, a w związku z tym zalewaniu domów.

Na przykład, gdy po zatkaniu zlewu korkiem będziesz wlewać do niego wodę, a po chwili zajmiesz się czymś innym i zapomnisz o lejącej się cieczy, to otwór ją swobodnie ją odprowadzi i tym samym ochroni przed zalaniem podłogi, a tobie oszczędzi dodatkowej pracy związanej ze sprzątaniem. Jeszcze jeden przykład: pomyśl, że armaturze łazienkowej nie ma żadnej szczeliny. Gdy nalejesz całą wannę wody, a potem do niej wejdziesz, to nadwyżka płynu wyleje się na posadzkę. Dziurka na górze wanny przeciwdziała takim zagwozdkom, dzięki niej nalejesz do wanny tyle wody ile potrzeba i nic nie wyląduje na podłodze.

REKLAMA

Sposób działania otworu w zlewie jest bardzo prosty

Oczko jest skonsolidowane z odpływem aparatury sanitarnej i wlatująca do niego woda jest prowadzona konkretnym tunelem do odpływu, a potem do rury. Wobec tego nie zalewa pomieszczeń, tylko zostaje pomyślnie odholowywana do kanału ściekowego. To przemyślana i pożyteczna taktyka.

Otwór w zlewie wymaga czyszczenia. Jak się za to zabrać?

Otwór trzeba systematycznie myć, ponieważ mogą osadzać się w nim zarazki i pleśń, które są szkodliwe dla zdrowia. Z tego powodu w trakcie porządków musisz go staranne wyczyścić. Oto kilka metod.

REKLAMA

Zwilż wacik octem, a potem usytuuj w otworze tak, by był zablokowany. Odczekaj kilka godzin, a jeszcze lepiej zostaw go tak na całą noc. Rano wyciągnij wacik – bakterie i zanieczyszczenia znikną bez śladu. Teraz nałóż detergent, którym szorujesz zlew na nieprzydatną szczoteczkę do zębów i zacznij myć nią otwór – zarówno stronę zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

Czytaj też: Posmaruj brwi tym środkiem z apteki. Efekt lepszy niż u kosmetyczki


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA