Padł fatalny rekord! Polskie szpitale zadłużone na 12,7 mld złotych!

„Uwaga, pacjenci! Wiemy, dlaczego musicie zabierać ze sobą do szpitala własne leki, a w kolejce na zabieg czekacie latami. Niedawno padł rekord wszech czasów – zadłużenie polskich szpitali wzrosło do 12, 7 mld zł. To dwa razy tyle, co w 2004 roku!”, alarmuje w środę „Super Express”.

Gazeta wyjaśnia, że długi, w jakie wpadło około 50 szpitali w Polsce, to absolutny rekord. Szpital specjalistyczny w Grudziądzu dawno już przekroczył barierę 400 mln zł długu, wojewódzki szpital w Lublinie ma 300 mln zł niespłaconych zobowiązań, a trzy szpitale kliniczne z Warszawy są zadłużone łącznie na prawie miliard złotych.

Czytaj także:  Pawłowicz: Wałęsa zatracił poczucie kompromitacji

Borykające się z długami szpitale nie mając pieniędzy na leki i wypłaty dla pracowników, zadłużają się dodatkowo w parabankach i wpadają w spiralę zadłużenia. Pacjenci przynoszą do placówek własne sztućce i płacą z własnej kieszeni za lekarstwa w czasie hospitalizacji. W bankrutujących szpitalach brakuje na wszystko, a ich zła sytuacja finansowa przekłada się na jakość leczenia.

– Wszystkie zagrożone bankructwem placówki ograniczają liczbę zabiegów, które są deficytowe, żeby się jeszcze bardziej nie zadłużać. Nic dziwnego, że kolejki, w których muszą czekać pacjenci, są coraz dłuższe – wyjaśnia Rafał Janiszewski, ekspert do spraw służby zdrowia, jak zadłużenie szpitali może być niebezpieczne dla pacjentów.

Czytaj także:  Resort zdrowia informuje o kolejnych zakażeniach

Ministerstwo Zdrowia na pytanie dziennikarzy „Super Expressu”, jaka jest przyczyna drastycznego wzrostu długów szpitali, nie udzieliło odpowiedzi.

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.