Pandemia koronawirusa im nie zaszkodziła. Amerykańscy miliarderzy powiększyli swoje fortuny

REKLAMA

Z raportu przygotowanego przez organizację Americans for Tax Fairness (ATF) wynika, że pandemia COVID-19 nie zaszkodziła amerykańskim miliarderom, szczególnie tym działającym w branży nowych technologii. ATF wyliczyła, że ich fortuny od początku marca – a więc od początku amerykańskiego kryzysu związanego z koronawirusem – do połowy maja zwiększyły się w sumie o 434 mld dolarów, z 2,948 bln do 3,382 bln USD.

Jak wynika z dokumentu, największe zyski odnotowali szef Amazona Jeff Bezos, który wzbogacił się o 34,6 mld dolarów, oraz założyciel Facebooka Mark Zuckerberg (wzrost o 25 mld dolarów). Jednak jeden z największych przyrostów procentowych – o  48 proc. – odnotował w ciągu dwóch miesięcy dyrektor wykonawczy koncernu Tesla Elon Musk. Jego majątek powiększył się w sumie o 36 miliardów dolarów.

REKLAMA

Według magazynu „Forbes” w okresie, który obejmuje raport ATF, liczba miliarderów w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 16 osób, do 630.

Telewizja CNBC w komentarzu umieszczonym na swojej stronie internetowej stwierdziła z kolei, że pandemia koronawirusa „przysłużyła się największym i najbardziej zorientowanym na technologię firmom”. Stało się to w okresie, w którym „siła robocza mierzy się z największym kryzysem gospodarczym we współczesnej historii”, podkreśliła CNBC.

Udostępnij: