Państwem nie rządzi ani Morawiecki, ani Duda! Polacy wskazują kogoś innego!

Ciekawe wyniki przynosi sondaż przeprowadzony przez pracownię Kantar Millward Brown SA na zlecenie „Faktów” TVN i TVN 24. Ankietowani odpowiadali na pytanie: „Kto Pana(i) zdaniem ma obecnie największy wpływ na kluczowe decyzje w państwie?”. Przytłaczająca większość respondentów nie wymieniła ani obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, ani prezydenta Andrzeja Dudy. Aż 62 proc. badanych przez ośrodek uważa, że Polską rządzi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Czytaj także:  Prof. Dudek o Trzaskowskim: Nawet krowa dostałaby 10 milionów głosów

Prezydenta Dudę, który zajął w sondażu drugie miejsce, od Kaczyńskiego dzieli przepaść. Tylko 13 proc. ankietowanych uważa, że głowa państwa ma wpływ na decyzje polityczne, jakie zapadają w Polsce.

Jeszcze gorzej wypada premier Morawiecki, którego za osobę decyzyjną uznaje jedynie 8 proc. Polaków.

Po jednym procencie badanych przez Kantar Millward Brown SA wskazało na szefa MON Antoniego Macierewicza i na ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę jako na osoby decydujące o kluczowych dla kraju sprawach.

W ocenie 8 proc. ankietowanych „żadna z tych osób” nie ma znaczącego wpływu na decyzje podejmowane w państwie. Odpowiedzi „nie wiem” i „trudno powiedzieć” udzieliło 7 proc. respondentów.

Czytaj także:  Nie będzie „Nowej Solidarności” Trzaskowskiego

Sondaż został przeprowadzony w dniach 21–22 grudnia 2017 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie tysiąca osób w wieku powyżej 18 lat.