Fot.ilustr/Pexels.com/Mart Production/Public Domain

Hierarchowie polskiego Kościoła katolickiego nieskutecznie zajmują się ujawnianiem i rozliczaniem przestępstw seksualnych dokonywanych na dzieciach i osobach nieletnich przez duchownych. Z tego powodu papież Franciszek powinien zdymisjonować polski episkopat.

Te druzgoczące dla władz Kościoła w Polsce rezultaty przynosi telefoniczny sondaż pracowni Kantar przeprowadzony na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24 w dniach 12–13 października na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych osób.

Respondenci ośrodka zostali poproszeni o opinię na temat tego, czy ich zdaniem polski Kościół w sposób właściwy zajął się wyjaśnianiem zaniedbań związanych z przestępstwami seksualnymi kapłanów oraz ich tuszowaniem przez biskupów.

Według 79 proc. uczestników badania władze Kościoła źle wykonały to zadanie. Przeciwne zdanie wyraziło zaledwie 12 proc. osób, zaś 9 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Na pytanie o to, jakie decyzje powinien podjąć papież Franciszek w rezultacie ujawnionych afer pedofilskich dokonywanych przez osoby duchowne, w tym hierarchów polskiego Kościoła, jak również tuszowania ich przez biskupów, 50 proc. uczestników odpowiedziało, że ojciec św. powinien zdymisjonować cały episkopat.

Zdaniem 30 proc. uczestników sondażu papież powinien pozostawić tę kwestię do samodzielnego rozwiązania przez polskich biskupów, natomiast 20 proc. Polaków nie wyraziło tu swojej opinii.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę