Papież zwołał szczyt w sprawie pedofilii w Kościele!

REKLAMA

Wiadomo już, że szczyt zwołany przez papieża Franciszka ma odbywać się od 21 do 24 lutego. Wezmą w nim udział wszyscy episkopaci z całego świata. Papież Franciszek bardzo często krytykowany był za to, że nie podejmuje żadnych działań w sprawie pedofilii w Kościele.

List papieża Franciszka, który został opublikowany 20 sierpnia do chrześcijan, nawiązywał do krzywd wyrządzanych drugiemu człowiekowi.

REKLAMA

– Gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki. Te słowa rozbrzmiewają mocno w moim sercu, gdy po raz kolejny stwierdzam cierpienie wielu nieletnich z powodu wykorzystywania seksualnego, władzy i sumienia popełnionego przez znaczną liczbę księży i osób konsekrowanych – pisał papież.

– Przestępstwo to wywołuje głębokie rany cierpienia i niemocy, przede wszystkim u ofiar, ale także w ich rodzinach i całej wspólnocie, niezależnie od tego, czy są to osoby wierzące, czy też niewierzące. Patrząc w przeszłość, nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód – odniósł się do sprawy Franciszek.

W liście możemy także przeczytać, iż „cierpienie ofiar i ich rodzin jest także naszym bólem, dlatego musimy ponownie podkreślić nasze wysiłki, aby zapewnić ochronę nieletnim i dorosłym w sytuacjach zagrożenia”.

REKLAMA

W liście papież odniósł się także do raportu, który opublikowano w sierpniu i dotyczącego pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania (Ameryka). Przez 70 lat tylko tam ofiarami księży pedofili padło około 1000 dzieci. – Ze wstydem i skruchą, jako wspólnota kościelna, przyznajemy, że nie potrafiliśmy być tam, gdzie powinniśmy być, że nie działaliśmy w porę, rozpoznając rozmiary i powagę szkody spowodowanej w tak wielu ludzkich istnieniach – odniósł się do raportu Franciszek.