Co roku, w przypadający 1 czerwca Dzień Dziecka, w Sejmie obradują najmłodsi obywatele. Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów i jego sesje odbywają się regularnie od 1994 roku. Organizacja izby niższej parlamentu wzorowana jest na tej obowiązującej w prawdziwym Sejmie. Ma to przybliżać młodym uczestnikom sesji zasady polskiego parlamentaryzmu.

Celem organizowanej w Dzień Dziecka debaty jest kształtowanie postaw patriotycznych, popularyzowanie tradycji narodowej i państwowej oraz upowszechnianie wiedzy o miejscach pamięci i ich znaczeniu dla dziedzictwa i tożsamości lokalnej. W tym roku zadaniem uczniów ubiegających się o mandat dziecięcego posła było podjęcie działań zmierzających do zwiększenia znaczenia pamięci historycznej w społeczności lokalnej.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, do tegorocznych obrad XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży jednak nie dojdzie.

„Z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu, mając na względzie kwestie organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych, z przykrością informujemy, że podjęto decyzję o odwołaniu posiedzenia SDiM planowanego na 1 czerwca 2018 r. Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszamy. Kancelaria Sejmu będzie informować mailowo wszystkich uczestników sesji SDiM o dalszych decyzjach”, czytamy w specjalnym komunikacie opublikowanym na Twitterze.

Przyczyną odwołania sesji młodzieżowego parlamentu jest najprawdopodobniej trwający od 18 kwietniu na sejmowych korytarzach protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Z tego powodu nie będzie również w tym roku odbywającej się corocznie w maju od 15 lat w Sejmie „Nocy Muzeów”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!