Partia Kaczyńskiego ma powody do obaw. KO dogania PiS i rośnie poparcie dla Konfederacji!

REKLAMA

Jak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badania Spraw Publicznych dla Wirtualnej Polski, jedynie 6 pkt. proc. dzieli Koalicję Obywatelską od PiS.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, PiS mogłoby liczyć na 37,84 proc. głosów respondentów. Natomiast na drugą w zestawieniu Koalicję Obywatelską zagłosowałoby aż 31,28 proc. ankietowanych. Oznacza to, że dystans dzielący oba ugrupowania bardzo się zmniejszył, gdyż jeszcze w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu wynosił on ponad 16 pkt. proc.

Trzecie miejsce zajęłaby Lewica, którą poparłoby 13,34 proc. Z kolei tuż pod podium, co jest kolejną niespodzianką, uplasowała się Konfederacja. Na partię Janusza Korwin-Mikkego, Krzysztofa Bosaka i Grzegorza Brauna chce głosować 9,68 proc. badanych. W porównaniu z wynikiem, jaki uzyskała Konfederacja w jesiennych wyborach parlamentarnych, byłby to wzrost poparcia o prawie 3 pkt. proc.

REKLAMA

Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe. Na ludowców zagłosowałoby 7,39 proc. respondentów, czyli mniej niż w październiku 2019 roku, gdy partia Władysława Kosiniaka-Kamysza i Pawła Kukiza uzyskała 8,55 proc. głosów.