Pracownia Estymator przeprowadziła na zlecenie portalu DoRzeczy.pl dwa sondaże parlamentarne. W pierwszym nie uwzględniono startu w wyborach potencjalnej partii Szymona Hołownia, a w drugim dopuszczono taką możliwość.

Jak wyglądałby układ sił w polskim Sejmie, gdyby Hołownia, który jest obywatelskim kandydatem na prezydenta, zdecydował się założyć własną partię?

W tej opcji liderem nadal pozostałby PiS z poparciem na poziome 44,1 proc., co przekłada się na 242 mandaty. Druga byłaby Koalicja Obywatelska, na którą głosowałoby 13,4 proc. respondentów i otrzymałaby 57 mandatów.

Trzecie miejsce na podium przypadłoby Koalicji Polskiej, którą poparłoby 12,9 proc. ankietowanych. Koalicji PSL-u i Kukiz’15 przypadłoby 55 mandatów.

Na czwartym miejscu znalazłoby się ugrupowanie Szymona Hołowni, które wskazało 10,6 proc. respondentów, co dałoby 37 miejsc w Sejmie. Kolejna w zestawieniu jest Lewica  z poparciem 10,2 proc. i 35 mandatami. Ostatnia byłaby Konfederacja z poparciem 8,8 proc. respondentów i 33 mandatami.

Sondaż przeprowadzono w dniach 14–15 maja 2020 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę