– To partyjna uroczystość prezydenta Truskolaskiego i jego popleczników z rady miasta – podkreślają białostoccy radni PiS, którzy nie wezmą udziału w zaplanowanej na piątek na godz. 18 uroczystości pośmiertnego nadania honorowego obywatelstwa miasta Pawłowi Adamowiczowi. Ceremonia honorująca tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska odbędzie się w Pałacu Branickich. Wezmą w niej udział najbliżsi Pawła Adamowicza.

– Od początku byliśmy przeciwni nadaniu honorowego obywatelstwa śp. Pawłowi Adamowiczowi. Nie miał on związków z Białymstokiem. Liczne głosy sprzeciwu padały też ze strony mieszkańców miasta za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pan prezydent podzielił białostoczan. W dodatku sami politycy Platformy Obywatelskiej zwracali uwagę, że podczas jego działalności publicznej dochodziło do różnego rodzaju nieprawidłowości – wyjaśnił decyzję Henryk Dębowski, szef klubu radnych PiS.

„W sposób zdecydowany potępiamy bandycki mord na śp. Pawle Adamowiczu, jednak w przyznawaniu honorowego obywatelstwa naszego miasta nie należy kierować się emocjami i politycznym interesem, ale rzetelną i obiektywną oceną dokonań kandydata i jego związków z naszym miastem”, napisali radni PiS w specjalnym oświadczeniu.

Zdaniem białostockich samorządowców z PiS przyznanie honorowego obywatelstwa Pawłowi Adamowiczowi jest aktem politycznym władz miasta i prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego oraz radnych Koalicji Obywatelskiej.

– To jest kwestia samego tytułu honorowego obywatelstwa. Powinien on być przyznawany osobom, do których nie ma wątpliwości, że zasługują na ten tytuł. Przypomnę, że żadnych zastrzeżeń nie mieliśmy do uhonorowania arcybiskupa Jakuba. Teraz mamy pewien akt polityczny – ocenił radny PiS Paweł Myszkowski.

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę