Mariupol
Twitter | WITNESS OF THE WAR

Pentagon dotarł do najnowszych informacji na temat działań wojennych w Ukrainie. Jak przekazała agencja „Associated Press”, większość rosyjskich sił, które brały udział w walkach o Mariupol opuściła miasto i skierowała się na północ.

Rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował w czwartek 5 maja, że w Mariupolu pozostały siły rosyjskie o równowartości mniej więcej dwóch batalionowych grup taktycznych, czyli około 2 tys. żołnierzy. Wcześniej w walkach brało udział aż 12 takich grup.

Kirby dodał, że mimo iż Mariupol w dalszym ciągu jest bombardowany, siły Putina bardzo powoli się rozwijają, natomiast główna część walk odbywa się w regionie Donbasu. Rzekomo jednak agresorzy mają nie robić postępów, o jakie im chodziło.

Rzecznik Pentagonu dodał także, że nie zauważono żadnych zmian w zachowaniu rosyjskich wojsk w kontekście 9 maja, kiedy to w Rosji obchodzony jest hucznie Dzień Zwycięstwa. Pojawiły się sugestie, że tego dnia Putin miał ogłosić wielkie zwycięstwo w Ukrainie.

W środę dowódca broniącego się w zakładzie Azowstal pułku Azow Denys Prokopenko potwierdził, że oddziały rosyjskie przedarły się na teren fabryki, będącej ostatnim ukraińskim bastionem w Mariupolu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę