Jest to wczesna ocena terenu w Polsce, gdzie ma zostać pobudowana stała baza wojsk amerykańskich w Polsce. Sekretarz obrony USA James Mattis zaznaczył jednak, że żadna jednoznaczna decyzja dotycząca bazy nie została jeszcze podjęta.

Obecnie amerykańskie wojsko sprawdza, jakiego rodzaju operacje mogą być przeprowadzane na zaoferowanym przez Polskę terenie. – Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest przyjrzenie się temu, co Polska oferuje – podkreślił James Mattis. Dopiero po tym, jak teren zaoferowany przez polskie władze zostanie sprawdzony, można będzie stwierdzić, czy faktycznie w tym miejscu może powstać baza. Sekretarz podkreśla jednak, że nie zapadła jeszcze żadna konkretna decyzja dotycząca stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce na stałe.

W zeszłym tygodniu na spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem był poruszany temat bezpieczeństwa Polski i budowy stałej bazy dla amerykańskich wojsk. Zarówno Trump, jak i Duda zgodzili się, że baza zwiększyłaby bezpieczeństwo obydwu krajów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę